DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Historie plemene

Historie plemene jorkšírského teriéra

                              

Při pohledu na gracilního, pečlivě upravovaného yorkshire teriéra s extrémně dlouhou, splývavou srstí se dá jen těžko uvěřit tomu, že před nějakými sto lety se pohyboval ve výstavním kruhu společně s CAIRN TERIÉREM, SKYE TERIÉREM a dalšími drsnosrstými, pracovními teriéry ze Skotska, odchovanými nepříliš vlídným klimatem a stejně drsnou krajinou. „Zjemňování“ ostrovních teriérů, které dnes známe povětšině jako ryze společenská plemena, jejichž vzhled závisí na dokonalé úpravě srsti a z nichž právě yorkshire teriéra už za oceánem ani za teriéra nepovažují, bylo relativně dlouhodobým procesem, zahájeným koncem minulého století.

Od středověku udržované a rozvíjené schopnosti „zemních“ psů, teriérů, postupně ztráceli na významu, lovecké praxi se začínala uplatňovat nová plemena a chovatelé se tak mohli více než na pracovní schopnosti soustředit na dotažení a zdůraznění osobitých znaků teriérských plemen, do té doby spíše naznačených v jednotlivých oblastech. Předchůdci dnešních skye teriérů, SKOTSKÝCH TERIÉRŮ nebo BEDLINGTON TERIÉRŮ se začali zmenšovat a snižovat, zbarvení srsti se výběrem ustavovalo jako jeden ze znaků plemene, daleko větší pozornost se začala věnovat srsti, od níž se do těchto časů požadovalo především to, aby psa co nejlépe chránila.

První tušený předchůdce pozdějšího yorkshire teriéra se objevil na výstavě v roce 1861, sice ještě ve skupině nediferencovaných „teriérů ze Skotska“, ale přesto se už nápadně vymykající jako typická lokální varieta. Ačkoli je příslušníkem rodiny skotských teriérů, na jeho zbarvení má jistě zásadní podíl staroanglický black and tan teriér, zatímco mimořádně dlouhá srst bývá připisována MALTÉZÁČKOVI, ale zrovna tak může být důsledkem cílevědomého výběru. Nejen vzhledem, ale i původem je blízkým příbuzným yorkshire teriéra australský SILKY TERIÉR, v jehož minulosti figuruje jiný společný příbuzný, předchůdce ERDELTERIÉRA, tzv. Waterside Terrier. Tento typ psa, používaný k lovu škodné ve vodě, se vyznačoval nápadně dlouhou srstí a soudí se, že spojením se skye teriérem byl právě položen základ k dnešnímu yorkshire teriérovi. Proto ve starší literatuře figuruje také jako Yorkshire Waterside Terrier nebo Halifax Blue Tan či Yorkshire Blue Tan, podle zbarvení „vodního“ teriéra z Halifaxu. Vztahy spletité, v podstatě však mnoho jmen v jedné rodině. S hrabstvím York se jméno tohoto teriéra spojuje až od roku 1866, kdy byl také uznán anglickým Kennel Clubem, o dva roky později byl založen specializovaný klub. Současný yorkshire teriér je ryze společenské plemeno, vyžadující průběžnou a pečlivou úpravu srsti, pokud má být zachován jeho výjimečný, osobitý vzhled. Je to skutečný toy, pes na hraní, ale stále teriér.

 

Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek