DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Péče o psa
  

Koupání a péče o srst

Jorkšírský teriér - Jak často a jak koupat?

jorkšírského teriéra se doporučuje koupat každé 2 až 3 týdny - jestliže je to nutné, tak i častěji. Je nesmysl, když vám někdo říká, že se má jorkšír koupat jen minimálně.

 

Koupání jorkšíra

Než se začne pes koupat, je nutné zabezpečit jeho uši proti nežádoucímu vniknutí vody. Srst se snažte při šamponování příliš nezacuchat. Chraňte oči!!! Při výběru vhodného šampónu buďte opatrní, ne každý psí šampon je vhodný pro jorkšírské teriéry.

  Jak koupat jorkšíra:

  • psa dobře našampónujte
  • jestliže je srst příliš mastná nebo silně naolejovaná, proces opakujte
  • srst dobře vypláchněte
  • naneste kondicionér a nechte ho působit
  • srst opět dobře vypláchněte a vysušte ručníkem (pokud možno nezacuchat)
  • mokrého psa vysušte fénem do sucha

Vlhký pes by neměl v zimě a při studeném počasí nikdy volně pobíhat venku. Jestliže budete srst během fénování kartáčovat, bude proces schnutí rychlejší a srst bude také hladší. Nakonec nastříkejte ochranný sprej na kartáč nebo přímo na srst a rovnoměrně jej vkartáčujte. Pěšinku na zádech udělejte uprostřed s pomocí hřebenu.

 

 

Jak pečovat o srst?

Srst je nutné česat a kartáčovat každý den, aby „nezfilcovatěla". Po delších procházkách se mohou v srsti udělat „cucky" nebo se do ní mohou zamotat menší větvičky. (Tomuto zacuchávání můžete zabránit i tím, že svému jorkšírovi pořídíte nějaké slušivé psí oblečky.) Tato místa nejprve uvolněte prsty a teprve poté je češte a kartáčujte. Při neopatrném zacházení by se srst mohla polámat. Dvakrát až třikrát týdně použijte na srst sprej, který pomáhá její odolnost zvýšit. V případě, že použijete také kvalitní kondicionér s olejem, srst bude lépe chráněna. Jestliže chcete, aby srst vašeho miláčka byla krásná a dobře rostla, měli byste ji chránit.

jorkšírský teriér z www.lupet.wz.cz Jorkšírský teriér je známý svou dlouhou srstí a červenou mašličkou na hlavě. To ovšem nění bezúčelné, gumička nebo sponka má udržet dlouhou srst na hlavě mimo obličej, aby se minimalizovaly záněty očí. Jestliže používáte gumičku, dejte pozor, aby nebyla příliš utažená. Mohlo by to způsobit lysinu na hlavě psa, ve které se mohou držet kožní plísně, které vedou k vypadávání srsti.

  Co dělat, když se srst opakovaně láme a neroste?

Tento problém může být již dědičný, ale ve většině případů pouze chybí srsti důležité živiny. Velmi dobrým preparátem je "Hypercoat", který se denně přidává do jídla nebo "Biotin Forte" ve dvou variantách - tablety nebo prášek. Důležité je tuto kúru provádět dlouhodobě, aby to vedlo k jistým výsledkům. Základem je pravidelná péče o srst pomocí kvalitních produktů (šampon, kondicionér a sprej).

Správná péče o jorkšírského teriéra

Většina lidí považuje péči o jorkšírského teriéra za velice problematickou a složitou. Tak to ale být nemusí. Jorkšír a péče o něj zabere více času než u jiných plemen a také je potřeba mnohem více pomůcek. Je nutné počítat s určitým množstvím vydaných peněžních prostředků, ale nešetřete na špatném místě, neboť speciální produkty pro péči o srst jorkšíra jsou obzvláště důležité.

  Základní vybavení pro péči o srst:

      antistatický hřeben - pokud možno nepoužívejte žádný kovový hřeben (ten srst vytrhává)

  • kvalitní speciální drátěný kartáč

  • speciální šampon (nikdy normální šampon, který nepoužíváte pro sebe, neboť lidská pokožka má jiné Ph!!). Také většina psích šamponů není vhodná pro jorkšírské teriéry, i když je na nich obrázek jorka.

  • odpovídající kondicionér

  • speciální sprej - určený pro péči o srst mezi koupáním.

  Další vybavení pro psa:

  • 2 - 3 gumičky do vlasů ( pro naši Annie to je málo, máme téměř denně novou)
  • lehké vodítko
  • pelíšek nebo košík
  • deku
  • misku na jídlo a vodu
  • příp. kapky do očí, uší a prostředek na zuby

 

Péče o uši

Doporučuje se pravidelná péče o uši jednou týdně nebo každé 2 týdny. K čištění vnitřního ucha psa nikdy nepoužívejte vatové tyčinky. Toto čištění přenechejte raději vašemu zvěrolékaři nebo chovateli. Může se stát, že někteří psi jsou napadeni ušními roztoči. Tyto roztoče mohou získat od jiných psů například při hře.

Horní třetina ucha by měla být vždy oholena. K tomu je vhodné použít malý holící strojek. Srst na okraji ucha zastřihněte pomocí malých zakulacených nůžek. Dávejte pozor - psi často hýbou hlavou a mohlo by se něco stát. V případě, že srst na horní třetině uší není již ve štěněcím věku pravidelně holena, nemusí se uši postavit. Až do doby, než se kompletně vymění chrup, mohou uši padat přesto, že již předtím stály. Nemusíte mít strach, toto se většinou samo vyřeší.

 

 

Jakou používat kosmetiku?

 Udržování srsti vašeho pejska v dobré kondici vyžaduje spoustu času a úsilí. To si také žádá dobrou a kvalitní kosmetiku. Na našem trhu existuje spousta kvalitních značek. Je ovšem velmi těžké vybrat tu nejvhodnější. Ne každá kosmetika je vhodná pro každého jedince i přesto, že jsou stejného plemene. Nejlepší je, když si každý přípravek vyzkoušíte. Nemusí vždy platit, že to nejdražší je to nejlepší, ale na druhou stranu, jestliže chcete vypěstovat krásnou a dlouhou srst nevyplatí se šetřit.

 

Jestliže jste začínající chovatel a nevíte si rady s výběrem kosmetiky, požádejte zkušeného chovatele o radu. Nepsaným pravidlem je, že chovatel, od kterého štěně máte, by vám měl takovou radu poskytnout.

Strava:

Naše psy krmíme zásadně kvalitním krmivem zn. Robur, K9, Purina. nikdy nedávejte psům lidskou stravu, nebo zbytky od večeře. Zhorší se mu zdravotní stav a srst. Odolávejte "psím očím". krmivo zn. robur, což je nejkvalitnější krmivo ze Švédska, můžete objednat na www.bozita.cz. Je poněkud dražší, ale co bychom pro naše psí miláčky neudělali.

JAK PEČOVAT O ŠTĚŇÁTKO


PELÍŠEK
Je třeba jej umístit na vhodné místo do teplé a světlé místnosti, kde není průvan. Rozhodně zamítněte koupelnu, chodbu, předsíň, čí podobný "vystrkov".
Váš pejsek je velmi společenský a není rád sám. Chce mít přehled o všem co se děje.
Do pelíšku dejte deku či plenu, štěně se pod ní rádo zahrabe. Vše v pelíšku by mělo být prací nebo mít alespoň prací potah.

HRAČKY
Než si pejska přinesete domů, je vhodné mu pořídit hračky s kterými si bude hrát. Výběr je veliký a záleží pouze na Vašem vkusu a na zájmech Vašeho štěňátka. Některé si bude rádo hrát s pískacími figurkami, jiné s míčkem a jiné zase radši z provázkem.

ČURÁNÍ
Blízko pelíšku připravte místo, na které se bude štěňátko chodit vyprazdňovat. Nejlépe tác s novinami, protože ven s ním budete moct až po skončení očkování, což je ve 3. měsíci. Při vyprazdňování vždy opakujte stejný povel (čůrat, loužička apod.), aby si jej štěně zapamatovalo. Pokud potřebu udělá na určeném místě, nezapomeneme jej hodně chválit, aby si brzy uvědomilo, co je dobře a co ne. Když se to náhodou nepovede a štěňátko vykoná potřebu jinde vyhubujeme mu, ale v žádném případě nenamáčíme čumáček ani podobné praktiky, které se různě doporučují. Štěně podle intonace hlasu pozná, zda-li je hubováno a nebo chváleno.
Noviny pravidelně vyměňujeme, protože na mokré nám chodit nebude. Vřele doporučuji čůrací pleny ze zverimexu, cena je zanedbatelna (do 20 kč), můžete je pak jednoduše vyhodit. Ale udělejte si zásobu plenek :o). Mějte se štěňátkem trpělivost, někdy mu trvá několik měsíců, než opravdu začne nosit ven, to co má. Vy jste také nosili pleny dlouho :o). A nějaká ta loužička navíc-…ovšem nevýhoda jsou koberce, proti zápachu je výborná voda s octem.

VENČENÍ
Když už máme všechna nezbytná očkování, můžeme začít chodit s jorkšírkem na procházky. Před tím jsme ho již doma seznámili s obojkem a zkoušeli chodit po bytě na vodítku. Venku je to trošku jiné, protože je tady spousta nových pachů a zvuků a štěňátko neví co dřív. Také se může stát, že se bude ze začátku bát cizích lidí, psů a nebo projíždějících aut.

Ze začátku nesmíme štěňátko příliš přetěžovat, protože ještě nemá vyvinuté klouby. A tak je dobré s sebou na procházku vzít tašku nebo přepravku a když vidíme, že je pejsek unavený odnést ho domů v tašce. Ovšem nepřehánějme nošení jorků v tašce či v ruce stále je to pes, a má chodit po svých, a při častém nošení by neměl rovná záda
Běhání u kola není pro jorkšíráčka vhodné. Je na to příliš malý. Pokud jezdíte na cyklistické výlety, musíte na kolo připevnit košíček a pejska vozit na něm. Musíme ho ale zapnout do postroje, aby nám nevypadl. Nedoporučuji psa uvazovat na vodítko, protože by se při pádu mohl uškrtit.

VÝŽIVA
Budeme potřebovat 2 pevné misky, nejlépe s těžkým dnem. Prodávají se umělohmotné a nebo nerezové. Jedna je na vodu a druhá na jídlo.
Vodu a to pitnou musí mít pejsek k dispozici neustále.
Ze začátku krmíme pejska stejnou potravou jakou měl u chovatele. Většinou si přineseme od něj vzorek.
Musíme krmit kvalitní potravou a pejska nepřekrmovat. Dnes již máme na výběr z více značek kvalitního krmiva, ale doporučuji buď "Eucanuba Small Puppy" nebo "Royal Canin Mini". Můžeme také tyto druhy prostřídat. Je vhodné také štěňátku dávat 1x denně rozmíchaný tvaroh s piškotkou a nebo tvrdý tvaroh nakrájený na kostičky. Také můžeme použít bílý jogurt, abychom dodali štěňátku vápník, který potřebuje, aby mu stály ouška. Prodávají se i speciální kostičky, které obsahují vápník a fosfor. Je dobré dávat je za odměnu.Také 1x denně přidáváme masovou konzervu, například Pedigree Junior.

Vřele doporučuji také krmivo K9 pro štěňata a naše psy krmím zn. Robur, je dražší, ale velmi kvalitní a zcela přírodní.Vyrábějí granule dle aktivity psa i pro štěňata a kojící feny. Můžete je objednat na www.bozita.cz.

Krmné dávky:
2-3 měsíce - 4-5x denně (záleží na množství potravy)
3-4 měsíce - 3-4x denně
4-6 měsíců - 2-3x denně
od 6 měsíců - 2x  denně

První dny se jedná o dávku opravdu 1 polévková lžíce, ale s rostoucím pejskem  roste i množství potravy. Pejsek by měl vždy dávku sníst hned a s chutí, co nesní do 20 minut, odstraníme pryč.

PÉČE O SRST A HYGIENA
S péčí o srst začínáme od nejútlejšího věku. Nejdříve stačí štěněti srst jenom pročesat. Je třeba česat denně i několikrát, aby si Vaše štěňátko na tuto činnost zvyklo. Zezačátku se mu to asi nebude moc líbit, ale je třeba se nenechat odradit. Musíte si dát pozor, abyste mu přitom nezpůsobili nějakou bolest. Nejlepší je česat večer, kdy je štěně vyběhané a unavené.

Štěně si postavíme na nějaký stoleček s neklouzavou podložkou, třeba molitan s pracím povlakem. Češeme podle směru růstu srsti, od hlavičky po ocásek. Srst rozdělte pěšinkou podle páteře a uhlaďte směrem dolů. Je dobré vzít i kvalitní štětinový kartáč, kterým se srst zbaví prachu a nečistot. Nesmíte zapomenout ani na bříško, hrudník a vnitřní strany nožiček.

Po každé stolici byste měli štěňátku otřít mokrým hadříkem zadeček, aby se mu neslepili chlupy a mohlo se znovu vyprazdňovat.Je třeba tuto část pravidelně pročesávat a občas i zastřihnout. Pravidelně stříhejte srst i na přirození štěněte. Zabráníte tím zasychání moče a nepříjemnému zápachu.
Zrovna tak po každém jídle otřeme tlamičku, aby se slepené vousy nepolámaly.

Současně s česáním, pokud budete chtít svého jorka vystavovat, zvykáme ho i na "výstavní postoj". Budete po štěněti požadovat, aby vydrželo na podložce stát se vzpřímenou hlavičkou a zvednutým ocáskem. Zatím mu v tom pomůžeme tak, že hlavičku i ocásek jemně přidržíme. První dny stačí i pár vteřin, postupně dobu prodlužujte a štěně chvalte.

KOUPÁNÍ
Štěně není nutné koupat. Po procházce stačí otřít nožičky, případně bříško. Pokud se štěně umaže, můžete nožičky opláchnout v umyvadle a vytřít, případně vyfénovat do sucha. Může se stát, že se Vám štěňátko naparfémuje nějakou nelibou vůní, potom nezbývá nic jiného než štěně vykoupat.
Během koupání od pejska neodcházejte, aby nevyskočil ven. Voda má být teplá cca 30 stupňů. Na koupání používáme pouze kvalitní šampon speciálně určený pro štěňátka jorků. Do uší dáme smotek vaty, aby do nich nezatekla voda. Nebo ouška držíme u hlavy. Nesmí se mu dostat voda do uší, hrozí zánět.  Nejdříve srst namočíme. Při nanášení šamponu se vyhněte veškerým krouživým pohybům, aby se srst nezacuchala. Při splachování nechte vodu po srsti volně stékat. Musíte dát pozor, aby se nedostala psovi voda do očí. Po ukončení koupání vodu ze srsti vymačkejte, opět kolmo dolů a zabalte psíka do osušky. Nezapomeňte vyndat vatu z oušek. Potom si pejska postavte na podložku a opatrně ho vyfénujte do sucha. Pozor na horký vzduch, fénujeme z dálky, mírně teplým vzduchem   Srst rozčešeme až potom. Mokrá srst se láme.

UŠI
Je potřeba pravidelně jorkovi stříhat ouška.Stříháme je dohola asi do jedné třetiny z obou stran do tvaru písmene V. Chloupky ze zvukovodu je nutné vytrhat. V každém kvalitním salonu vám vše udělají, jen si říct. Připomínám aby jste psí kadeřnici poprosili o vymačkání pachových žlázek, psík by jinak „sáňkoval“, tj. jezdil po zadečku, a ne vždy je to způsobeno přítomností červíků.
Je to sice štěněti nepříjemné, ale jiná možnost neexistuje.Ucho čistíme vatovým tamponem, ale nezasahujeme hluboko, protože má samočistící schopnost a ušní maz má ochrannou funkci.
Kolem osmého týdne by mělo mít štěně postavené uši. Pokud štěňátko ouška klopí je třeba jim trošku pomoci. Nejdříve se mu pokusíme odlehčit vystříháním a pokud to nepomůže musíme začít ucho podlepovat. Ucho zformujeme do kornoutku a u kořene ucha přelepíme leukoplastí (ne izolepou)! Ponecháme maximálně 3 dny. Pak leukoplast opatrně nastřihneme nůžkami s kulatou špičkou na úzké proužky a opatrně stáhneme po srsti ke špičce ucha. Jeden den necháme ucho odpočinout s pokud ještě nestojí, celou proceduru opakujeme. Když je ucho nezalepené, můžeme jej natřít dětským olejíčkem a jemně namasírovat, aby chrupavka zesílila. V době růstu trvalého chrupu (tak asi v půl roce) se může stát že štěně ouška sklopí. V tomto případě se většinou po výměně zubů postaví samy.

ZUBY
Mléčný chrup psa má 28 zubů. Zoubky jsou to malé a velmi ostré. Štěně v mléčném chrupu nemá stoličky.
Trvalý chrup začíná růst asi kolem 4-6 měsíce. V této době se pejsek snaží pomoci prořezávání zubů tím, že věci kolem sebe náruživě hryže. Je dobré mu dát kousací kostičky a žvýkačky, které mu při výměně zubů pomohou. Kolem 12 měsíců mívá již jork chrup trvalý. Ten se skládá ze 42 zubů. 20 je v horní a 22 v dolní čelisti.

Často se u jorků stává, že trvalý chrup začne růst vedle mléčného. Týká se to především špičáků, které mají dlouhý kořen. Přetahováním s hračkou můžete jejich uvolnění pomoci. Někdy dojde k situaci, že má jork zuby dvěma řadami. Mléčné nevypadnou, ale trvalé jsou již venku. V tomto případě je nezbytná pomoc veterinárního lékaře, aby nedošlo k narušení skusu štěněte. U jorků bývá téměř pravidlem, že jim špičáky samy nevypadnou, proto navštivte veterináře, a on je pod narkozou vytrhne. Důležité do 8 měsíců, proto špičáky kontrolujte.
Štěně navykneme, aby si nechalo prohlédnout zuby i od cizí osoby. Při výstavách a bonitaci je to nezbytné..

TLAPKY A DRÁPKY
Drápky je třeba udržovat krátké, aby nedeformovaly tlapku. Pes, který chodí často ven, si je obrušuje chůzí. Většinou je však třeba drápky pravidelně zkracovat. Nejlépe se stříhají po koupání a používají se k tomu speciální kleštičky. Při pravidelné údržbě stačí odstranit jen špičku drápku. Pokud si na tento zákrok netroufnete, můžete požádat veterinárního lékaře nebo psí salon. Nezapomeňte i na pátý prst, tzv. paspárek, kde může dráp, pokud na něj budete zapomínat, dorůst velké délky, zarůstat do kůže a působit psovi bolest. Také se může zalomit nebo zachytit, třeba o koberec.

Je třeba taky vystříhávat srst mezi drápky. Často se zde zachytávají kamínky a v zimě kousky ledu. Srst mezi prsty také často plstnatí. Úpravu dokončíte tak, že srst na tlapce učešete směrem dolů a zastřihnete přečnívající srst do obloučku. Zvláštní pozornost je třeba tlapkám věnovat v zimě, když jsou posolené chodníky. Po každé procházce je třeba tlapky omýt a promastit dětským olejíčkem, případně speciálním krémem.

Tak to je asi to nejzákladnější, co byste měli vědět. Pokud budete mít nějaké otázky nebo problém, napište a já se Vám pokusím poradit.

Alena Pospíšilová, 775692080

Hodně štěstí a trpělivosti  při vychovávání a rozmazlování vašeho miminka a pošlete mi prosím tu a tam fotečku ( ala.pospisilova°email.cz), nebo lépe, přijeďte se ukázat :o)

 

 

Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek